روخوانی قرآن

دبستان پسرانه غیردولتی هوشمند ناصح
۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ۵:۴۳

قرآن

انس با قرآن همواره یکی از موارد مورد تأکید در کلام معصومین و بزرگان دینی بوده است و از این رو این مسئله در رویکرد تربیتی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. با این حال آموزش قرآن به نوآموزان دبستانی، رویکردهای ویژه‌ای می‌طلبد. دبستان ناصح در دوره اوّل می‌کوشد تا با بهره‌گیری از روش‌های مناسب، علاوه بر آموزش روخوانی قرآن و آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیم و داستان‌های قرآنی، انس ایشان را با قرآن کریم بیشتر کرده و در دانش‌آموزان نسبت به قرآن ایجاد علاقه نماید. محورهای آموزش قرآن در دبستان به شرح زیر است.

اهداف آموزش قرآن

  • تقویت زمینه انس و توجه به قرآن
  • رعایت آداب تلاوت و استماع قرآن کریم
  • درست و روان خواندن جزء سی‌ام و آیات کتب درسی
  • یادگیری معانی کلمات و عبارات ساده قرآن
  • آشنایی با داستان‌های قرآنی، آیات منتخب و مفاهیم قرآنی
  •  شناخت و تقویت استعداد دانش‌آموزان در رشته‌های قرائت، حفظ، مفاهیم

برنامه آموزش قرآن

unnamed
روان خوانی

بخش روان‌خوانی از برنامه قرآن مدرسه که در همان سال‌های ابتدایی دبستان و با تمرکز بر درست خواندن آیات کتاب درسی آغاز می‌شود، اولین گام از مراحل آشنایی و انس با قرآن است. رفته رفته آیات منتخب و سوره‌های جزء سی‌ام قرآن کریم به بخش روان‌خوانی اضافه می‌شوند و در سال‌های بالاتر، علاوه بر درست خواندن آیات، روان‌خوانی و قرائت به صورت ترتیل نیز مورد توجّه قرار می‌گیرد و تا پایان سال‌های دبیرستان نیز به عنوان جزء ثابتی از برنامه قرآن در نظر گرفته می‌شود.

fnw7MfjprUQR
حفظ

بخش حفظ در سال‌های دبستان با سوره‌های کوتاه‌تر جزء سی‌ام آغاز می‌شود و دانش‌آموزان طبق یک برنامه زمان‌بندی شده در طول سال تحصیلی (جدول حفظ قرآن کریم)، سوره‌هایی از قرآن را حفظ می‌کنند. در سال‌های بعدی علاوه بر مرور سوره‌های حفظ شده در سال‌های پایین‌تر، سوره‌های بلندتر و مجموعه‌ای از آیات منتخب نیز به برنامه حفظ قرآن اضافه می‌شود.

 
2-min-6
مفاهیم

یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه قرآن مؤسسه که استفاده نظری و عملی از قرآن را در بر دارد، بخش مفاهیم است. در این بخش ابتدا دانش‌آموزان با معنای برخی واژه‌ها، عبارات و شعارهای قرآنی آشنا شده و پیام برخی آیات منتخب از قرآن کریم را بررسی می‌کنند. همچنین ایشان در قالب بخش مفاهیم با داستان‌های قرآنی و زندگانی پیامبران الهی آشنا شده و در سال‌های بالاتر به بررسی برخی سوره‌های قرآن، پیام‌ها و تفاسیر این سوره‌ها می‌پردازند.

مشخصات دوره
مدت دوره 42 ساعت
هزینه ثبت نام 80،000 تومان
روز های برگزاری شنبه، دوشنبه، چهارشنبه
ساعات برگزاری 16 تا 19
مکان برگزاری ساختمان آموزشی مدرسه
سایر فوق برنامه ها